• Podstawowe zasady, których należy przestrzegać na drodze,

aby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo

Drogi Uczniu!

1. Do szkoły idź zawsze główną drogą. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne, którymi chodzi mało osób.

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. Przed wejściem na jezdnię zawsze spójrz w lewo, potem w prawo, a na koniec jeszcze raz w lewo.

4. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.

5. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

6. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

7. Nie ufaj obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania czy zaprzyjaźnionej grupy osób.

8. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.

9. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

10. Dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – muszą mieć zapewnioną opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

11. Noś elementy odblaskowe na ubraniach czy plecaku sprawią one, że staniesz się bardziej widoczny, zwłaszcza podczas mrocznych poranków i wieczorów.

12. Pamiętaj o obowiązku podróżowania samochodem w foteliku ochronnym lub specjalnym siedzisku. Dotyczy to dzieci w wieku do 12 lat, nieprzekraczających 150 cm wzrostu.

Zawsze zachowuj szczególną ostrożność i stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Źródło: https://www.policja.pl/