• Podstawowe informacje

•  Egzamin ósmoklasisty jest:

obowiązkowy – to warunek ukończenia szkoły podstawowej

pisemny – zawiera zadania zamknięte i otwarte

diagnostyczny – nie można go nie zdać

Przeprowadzany jest w maju, w VIII klasie szkoły podstawowej.

Każdy uczeń klasy ósmej zdaje egzamin z trzech przedmiotów:

1. język polski
          2. matematyka
          3. język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański, włoski)

Uczeń:

• może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
          • zdawać egzamin z języka, którego naukę kontynuuje, albo z języka, którego naukę rozpoczął w klasie 7, jednak poziom trudności egzaminu jest taki sam.

Wymagania egzaminacyjne na rok 2024 określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 lipca 2022 r. w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w roku szkolnym 2023/2024 (Dz.U. poz. 1591)

Wynik egzaminu:

• wyrażany jest w procentach i na skali centylowej,
          • nie ma wpływu na ukończenie szkoły,
          • brany jest pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty w określonym przepisami terminie, powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej oraz przystępuje do egzaminu w następnym roku.