• Uprawa roślin- ziemniak.

        • Kolejnym tematem 14.03’2024r. na jaki rozmawialiśmy w klasie Ib było – „Wykorzystanie roślin uprawnych. Pszenica – chleb. Ziemniak – frytki, itd.” Rozmawialiśmy z dziećmi czy wiedzą skąd się bierze chleb. Dzieci dowiedziały się, że wszystko zaczyna się od uprawy zboża na polu, później zboże trafia do młyna, powstaje mąka, a dopiero do piekarni gdzie produkują piekarze pieczywo. Następny temat to ukochane frytki. Rozmawialiśmy o odmianach ziemniaków. I dzieci ze zdziwieniem patrzyły się, że miąższ ziemniaków może być inny niż żółty lub kremowo biały. Kończąc nasz temat wykorzystania roślin uprawnych zaczęliśmy smażyć frytki, aby sprawdzić czy różnią się odmiany w smaku.

        • Uprawa roślin

        • W Dniu 22.02.2024 r. na zajęciach „Dobór odmian do uprawy. Porównanie odmian”, dzieci z klasy Ib nie tylko rozmawiały co to są odmiany, czym się różnią, czym się kierujemy kiedy chcemy uprawiać daną roślinę, co zawierają etykiety z nasionami, kiedy należy siać nasiona, w jakim miejscu należy je posiać, czy można siać je w doniczkach czy tylko na polu. W drugiej części naszych zajęć posmakowaliśmy niektórych owoców i warzyw, aby dokładnie zrozumieć pojęcie odmiana.

        • Skąd bierze się mleko – produkcja mleka. Degustacja różnych rodzajów mleka.

        • Dzieci z klasy 1b, 4-tego stycznia 2024 r. wzięły udział w lekcji pod tytułem „Skąd bierze się mleko…”, a także miały możliwość spróbowania kilku rodzajów mleka. Uczniowie próbowali mleka krowie o różnej procentowej zawartości tłuszczu, mleko bez laktozy, mleko kozie, a także mleka roślinne takie jak sojowe, migdałowe i owsiane. Zanim jednak zaczęliśmy naszą degustację, obejrzeliśmy film edukacyjny, skąd się bierze to mleko. Niektóre z dzieci pierwszy raz widziały jak się odbywa udój krów. Poruszyliśmy również temat, że mleko można uzyskać od konia i kozy. Po obejrzeniu filmu i długiej rozmowie na temat mleka, przystąpiliśmy do degustacji. Dzieci po lekcji były bardzo zadowolone i nawet chwaliły się że pójdą do domu i wytłumaczą jak to wygląda ta cała produkcja mleka. A niektóre z nich powiedziały, że jednak bardziej smakuje im mleko kozie niż krowie.

        • Hodowla fasoli

        •      

          Dnia 21.12.2023 r. uczniowie klasy Ib założyli własną hodowlę, a była nią hodowla fasoli. Tym razem nietypowo, bo nie w ziemi, lecz hodowlę uczniowie założyli w słoikach, tak, aby każdy miał swoją roślinę i mógł obserwować wzrost i rozwój rośliny, a także początkowe etapy, czyli czy coś na początku dzieje się z samym nasionem. Dzieci na filmiku edukacyjnym zobaczyły jak najpierw nasiona napęczniały, potem pękały łupinki, następnie pojawiły się kiełki i korzenie. W kolejnych dniach wypuściły łodyżki i pędy, z których rozwinęły się liście. Ich zadaniem jest obserwacja swoich nasionek, czy będą takie same etapy, czy coś innego stanie się z nasionkami. Dzieci codziennie również muszą zaglądać i dbać o to żeby nasionka ich fasolek miały wodę, która jak zobaczyły na filmikach edukacyjnych paruje i należy ją uzupełniać. Rozmawialiśmy również czego rośliny potrzebują do wzrostu i rozwoju.

        • Zmysł węchu – Testowanie zestawu treningowego

        • Dnia 07.12.2023 r. klasa Ib miała za zadanie rozpoznać (za pomocą jednego z naszych zmysłów czyli węchu) zapachy, które powinny kojarzyć się im z owocami. Dzieci miały do dyspozycji 15 buteleczek za którymi kryły się owoce na kartach. Kolejno wąchaliśmy nasze zapachy i staraliśmy się odgadnąć z jakim owocem nam się kojarzą. Jak dzieci same mogły zaobserwować, używając tylko jednego zmysłu ciężko jest określić z czym mamy do czynienia, czy to jest wiśnia, a może melon. Same dzieci zauważyły i trafnie stwierdziły, że dopiero połączone wszystkie zmysły dają nam 100% pewności, że odczytamy prawidłowo przekaz z naszego otoczenia. 

        • Co to są zmysły?

        • Dnia 19.10.2023 r. klasa Ib rozpoczęła swoją przygodę ze zmysłami. Rozmawialiśmy, co to są zmysły? Jakie zmysły znają? Co można zrobić za pomocą zmysłów? Do czego można je wykorzystać. Następnie wspólnie i każdy z osobna dokonał podziału np., jeśli dzwoni dzwonek to, jaki zmysł jest wykorzystywany…. Jeśli jemy zupę…. I tak dalej. Celem zajęć było pokazanie dzieciom funkcji, jakie pełnią nasze zmysły, a także ile tak naprawdę ich jest.

           

           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
        • Przygotowanie prostych preparatów biologicznych. Preparaty z cebuli

        • Dnia 9 listopada 2023r. dzieci z Ib przygotowały własny preparat z cebuli. Zanim to jednak nastąpiło, poznały budowę mikroskopu oraz poszczególne kroki jakie trzeba zrobić, aby taki preparat przygotować. Następnie klasa Ib przystąpiła do przygotowania własnego preparatu. Dzieci z wewnętrznej strony liścia cebuli zdzierały igiełką preparacyjną kawałek skórki, którą umieszczały w kropli wody na szkiełku podstawowym i przykrywamy szkiełkiem nakrywkowym. Oglądały preparat najpierw pod małym, następnie pod dużym powiększeniem mikroskopu. Badanie  komórek cebuli to świetny sposób na poznanie ogólnie komórek roślinnych. Taki cel został założony i z wielkim sukcesem i zadowoleniem dzieci osiągnięty. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 w Kutnie
      • (024) 253-30-72
      • ul. Łęczycka 11 99-300 Kutno Poland
      • Administrator Danych Osobowych Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza ul. Łęczycka 11, 99-300 Kutno reprezentowana przez Dyrektora. Kontakt listowny: ul. Łęczycka 11, 99 - 300 Kutno Kontakt telefoniczny (024) 253-30-72 E-mail: sp5@edu.kutno.pl Inspektor Ochrony Danych Pan Paweł Łuczak E-mail: iodo@iodo.kutno.pl
    • Logowanie