"Niepodległość – trudne słowo..." dźwięki tej piosenki rozpoczęły krótką lekcję historii Polski, przygotowaną z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Montaż słowno- muzyczny wprowadził całą społeczność szkolną w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
- 5
Magiczne Drzewo Słodziaków
Uczniowie z klasy II b wzięli udział w ogólnopolskim konkursie "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków". Tegoroczna edycja miała na celu urozmaicenie zajęć czytelniczych, zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci oraz uwrażliwienie na rolę drzew w środowisku przyrodniczym. Dlatego zadaniem konkursowym było stworzenie Magicznego Drzewa Słodziaków z materiałów recyklingowych. Zaangażowanie i efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania.
Policyjna Akademia Bezpieczeństwa
W dniu 30 października 2019 r. dwuosobowa drużyna w składzie Julia Trzeciak kl. IIb i Adrian Kostkiewicz kl. IIa reprezentowała naszą szkołę w powiatowych eliminacjach konkursu sprawności fizycznej i wiedzy o bezpieczeństwie „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”. Pierwsza konkurencja miała charakter drużynowy i polegała na wspólnym rozwiązaniu testu wiedzy o bezpieczeństwie. Druga konkurencja to tor sprawności fizycznej. Regulamin przewidywał pokonanie toru przeszkód w określony sposób w jak najkrótszym czasie. Każdy uczestnik musiał pokonać go indywidualnie. Julia i Adrian poradzili sobie świetnie.
7
"Mały szachista"
Od października 2019r. rozpoczęliśmy kolejną przygodę z szachami. Jest to drugi rok zajęć szachowych dla przedszkolaków, tym razem w ramach X edycji Kutnowskich Grantów Oświatowych. Pamiętajmy, że szachy w przedszkolu stwarzają nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy, kształtują wyobraźnię przestrzenną, ćwiczą pamięć, uwagę i koncentrację. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Przedszkolaki poznają ruchy i układ figur, uczą się prostych wierszyków, rozwiązują zadania i zawsze dobrze się bawią.
"Kochasz róże..., Kochaj Kutno"
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie "Kochasz róże..., Kochaj Kutno". Dzięki temu pozyskaliśmy do szkolnego rosarium 90 sadzonek róż. Uczniowie odebrali kwiaty i posadzili je przed budynkiem szkoły.
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach "Ekomatyka" w ramach Kutnowksich Grantów Edukacyjnych.
Ślubowanie klas pierwszych
Bardzo ważnym momentem w życiu każdego małego człowieka jest ślubowanie i pasowanie na ucznia. Dzisiaj to niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole. W uroczystości wzięli udział Pan Zbigniew Wdowia Zastępca Prezydenta Miasta Kutno, Rodzice, Dziadkowie i cała społeczność szkolna. Dzieci z "Piątki" na piątkę zdały pierwszy poważny egzamin szkolny, prezentując swoją dotychczasową wiedzę i umiejętności. Od tej pory- jak powiedział Pan Dyrektor Piotr Wichulski- "Waszym najpoważniejszym zadaniem będzie nauka oraz solidne przygotowanie do wkroczenia w dorosłe życie".
Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie uczniom upominków ufundowanych przez Prezydenta Miasta Kutno.
Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów i ich najbliższych.66
W Teatrze Dramatycznym w Płocku
25 października uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Teatru Dramatycznego w Płocku. Obejrzeli spektakl-musical pt. „Pinokio”. Celem wycieczki było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, umożliwienie kontaktu ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo, uwrażliwienie na piękno oraz krzewienie kultury i estetyki żywego słowa. Zabawna i poruszająca historia chłopca wystruganego z drewna podobała się dzieciom i przypadła im do serca.
4
"Wyślij Kartkę Bohaterom".
Klasa 2 b po raz drugi wzięła udzial w Ogólnopolskiej Akcji "Wyślij Kartkę Bohaterom". Pracę na kartką dla Powstańca uczniowie rozpoczęli od samodzielnego odszukania informacji nt. Powstania Warszawskiego i jego uczestników. Dzieci chętnie zaangażowany się w wyszukiwanie informacji i co ważne - rozmawiały z rodzicami, dziadkami. Jako ciekawostka, okazało się, że pradziadek jednej dziewczynki był powstaniem. Uczennica bardzo chętnie zaprezentowała i podzieliła się wiedzą i pamiątkami po zmarłym pradziadku. Kolejno rozmawialiśmy o sposobie uczczenia pamięci Walczących , o ważności tego wydarzenia. Dzieci bardzo chętnie wykonały laurkę. Była to praca zbiorowa, nad którą pracowała cała klasa. Wspólny pomysł, wspólne wykonanie w podziękowaniu za Wolną Polskę.
„Szkoła pamięta”
W dniach 24 – 25 października 2019r. uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której celem było upamiętnienie tych, którzy zapisali się w historii lokalnej i narodowej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. W ramach akcji:
- uczniowie klas I –III oraz dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej uczciły pamięć polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939r. zapalając znicze przed „Murem Pamięci” w Muzeum Bitwy nad Bzurą.
- uczniowie klas IV – VI zapalili znicze przed kapliczką pw. Matki Bożej Częstochowskiej przy ulicy Łęczyckiej, postawionej na miejscu pochówku dwóch powstańców styczniowych Rocha Terebińskiego i Feliksa Woźniaka poległych w walce z Rosjanami.
- uczniowie klas VII i VIII odbyli wycieczkę na cmentarz kutnowski, gdzie uczcili pamięć żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej, wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r. oraz mieszkańców naszego regionu zamęczonych przez carat i sowietów.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły odbyli w tych dniach szczególną lekcję patriotyzmu.
17
Czytelnicza Sztafeta w naszej szkole
Tegoroczna Czytelnicza Sztafeta Szkół przebiega pod hasłem „Wyobraź sobie…”.
W naszej szkole odbyły się z tej okazji zajęcia wyzwalające kreatywność uczniów, którzy, oprócz czytania w gronie kolegów i koleżanek, bardzo zaangażowali się w wykonywanie dekoracji metodą book foldingu. Zabawa z wykorzystaniem starych, przeznaczonych na makulaturę książek, dająca im „drugie życie”, szczególnie przypadła do gustu młodym czytelnikom. Uczniowie rysowali również sceny z ulubionych lektur, które trafiły na biblioteczną wystawkę. Przez cały październik, który jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, w bibliotece odbywa się także Kiermasz Taniej Książki.5
"5" w szeregach kodującej Europy
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy świętowała Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Akcja miała na celu popularyzację i promocję nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Podobnie jak w całej Europie, zorganizowaliśmy szereg zajęć przybliżających dzieciom kodowanie i programowanie. Nasze działania zwieńczone zostały certyfikatem dla szkoły i organizatorów inicjatyw.
"Przyjazne kodowanie"
Dzieci z klasy II b podczas zajęć z kodowania odpowiadały sobie na pytania: co to znaczy przyjaźń?, jaki powinien być przyjaciel?, jaki jest mój przyjaciel? Uczniowie odszukiwali właściwy kod oraz samodzielnie tworzyli szyfry.
"Kodowanie z klockami Numicon"
Klasy: I a i II a manipulowały klockami Numicon zgodnie z podanymi instrukcjami.
"Pierwsza pomoc"
Uczniowie klasy III a ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy według podanej przez nauczyciela instrukcji. Odkodowywali również zaszyfrowane numery alarmowe.
"Przepis na zdrowie"
W klasie I b na zajęciach wychowania fizycznego dzieci pokonywały tor przeszkód zgodnie z piktogramami. Samodzielnie programowały własny tory przeszkód.
"Kosmiczna przygoda"
Uczniowie klasy IV podczas lekcji informatyki uczyli się podstaw programowania z pomocą gry edukacyjnej Scottie Go!
"Programuję rozety"
Na informatyce uczniowie klasy V tworzyli programy do rysowania figur geometrycznych i rozet w języku Scratch .
"Smaczne algorytmy"
W klasie I b dzieci poznały pojęcie algorytmu. Uczniowie i rodzice wykonali zadania zgodnie z instrukcją. Rodzice zrobili zakupy, dzieci z zakupionych produktów przygotowły kanapki.
"Moja pierwsza strona internetowa"
Uczniowie klasy VIII poznawali podstawy języka html i stworzyli prostą stronę internetową.
"Ruch to zdrowie"
Na lekcji informatyki uczniowie klasy VI w języku programowania Logo napisali program promujący zdrowy styl życia.
"Kwiatek dla Nauczyciela"
Dzieci z klasy I b i świetliczaki wykonywały laurki dla nauczycieli. Uczniowie na kartach pracy zamalowywali pola zgodnie z podanym kodem.
Shrek uczył i bawił
15.10.2019 r. uczniowie klas I- IV udali się do KDK na przedstawienie profilaktyczne pt. "Shrek".
Dzień Edukacji Narodowej
- 21
.
„Kochaj róże, kochaj Kutno”
W dniu 09 października 2019 r. uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, którego tematyka nawiązywała do hasła „Tradycja różana”. Dzieci zaproszone zostały w sentymentalną podróż do różanych szkółek państwa Eizyków i Wituszyńskich, na pierwszy Jarmark Różany, aż po obecnie obchodzone Święto Róż. Podczas wirtualnego spaceru ulicami Kutna zwrócono szczególną uwagę na różę jako element symboliczny naszego miasta, który zagościł na stałe nie tylko w świadomości kutnian, ale również w przestrzeni miejskiej. Potwierdzeniem prawie 45. letniej różanej historii jest obecna nazwa naszego miasta: Kutno - miasto róż.
Wycieczka do Teatru Rampa w Warszawie
03 października klasy VI i V naszej szkoły na deskach Teatru Rampa w Warszawie obejrzały barwny Spektakl „Oto Oliver Twist”, oparty na kanwie utworu Charlesa Dickensa. Historia dziesięciolatka wychowującego się w przytułku, mimo arystokratycznego pochodzenia, pokazuje, że wobec losu jesteśmy równi. To nie miejsce w hierarchii społecznej decyduje o wartości człowieka. Nie brakowało humoru, dzięki fantastycznej roli Fagina. Kolorowa scenografia, ciekawe kostiumy (na poły XIX – wieczne, na poły współczesne) oraz choreografia składają się na bogactwo przedstawienia. Wszystko to w atrakcyjnym nowoczesnym wydaniu sprawiło, że oglądaliśmy sztukę z zapartym tchem.
Apel na temat bezpieczeństwa
8.10.2019 r. uczniowie klas I- III oraz IV- VIII uczestniczyli w apelu poświęconym tematyce bezpiecznego zachowania w szkole i na terenie przyszkolnym.
Koncert muzyczny "Historia tańca".
7.10.2019 r. uczniowie klas I- VIII uczestniczyli w koncercie muzycznym, podczas którego przenieśli się w czasy Ludwika XIV i początek XX wieku. Dzieci pod kierunkiem instruktorek poznawały kroki menueta i charlestona.
1
Pierwszaki z wizytą w starostwie
W minioną środę uczniowie klasy I a i I b odwiedzili Starostwo Powiatowe w Kutnie. Dzieci poprzez zabawę poznawały pracę i zadania starostwa. W sali konferencyjnej wcieliły sie w członków rady powiatu i uczestniczyły w „obradach sesji”.
Uczniowie mieli również możliwość zwiedzić siedzibę władz powiatu. Ich przewodnikami po gmachu starostwa byli: Daniel Kowalik - Starosta Kutnowski, Tomasz Walczewski - członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego oraz Bartosz Czechowski - zastępca Dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu. Na zakończenie spotkania gospodarze przygotowali dla dzieci poczęstunek i drobne upominki.3
Archiwum Aktualności