Zbiorcza informacja o wykonaniu zadań konkursowych.
Szkoła Podstawowa nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie, włączając się czynnie w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przystąpiła do konkursu pod hasłem „Szkoła młodych patriotów VIII edycja”. Organizator – Studium Prawa Europejskiego – założył, iż jego celem jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Zgodnie z regulaminem od marca do listopada wykonaliśmy 7 spośród proponowanych zadań.
Zadanie 1.
Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
Realizacji pierwszego zadania podjęli się uczniowie klasy IV, Va, VI szkoły podstawowej i IIId gimnazjum. Na godzinach z wychowawcą nauczyciele przeprowadzili lekcje, na których uczniowie zgłębiali pojęcie patriotyzmu. Starali się wskazywać zachowania z życia codziennego. Często padały słowa: „rodzina”, „dom”, „praca”, „symbole narodowe”, „szacunek”, które mogą świadczyć o patriotyzmie. Nauczyciele zaś szczególną uwagę zwracali na postawę młodego człowieka i jego wzorowych zachowań świadczących o przywiązaniu do kraju, jego historii i tradycji.
Na uwagę zasługuje fakt, że lekcje te przebiegały w atmosferze wielkiego zaangażowania dzieci i młodzieży.
Uwieńczeniem konwersatoriów były wycieczki tematyczne na terenie miasta i poza Kutno.
Kl. IV
17.10.2018 r. na lekcji wychowania do życia w rodzinie uczniowie odwiedzili miejsce pamięci narodowej w kutnowskim Parku Wiosny Ludów.
Kl. V i VI
07.06.2018 r. uczniowie dwu klas wzięli udział w rajdzie rowerowym „Szlakiem miejsc pamięci narodowej”. Odwiedzili Muzeum Bitwy nad Bzurą.
Następnie uczniowie udali się do wsi Głogowiec, by na miejscowym cmentarzu przed mogiłą powstańców z 1863 r. oraz pomnikiem ofiar mordu katyńskiego zapalić znicze.
Kl. III gimnazjum
Bycie patriotą dla ucznia gimnazjum to przede wszystkim szacunek dla symboli narodowych oraz kultywowanie pamięci o tych, który oddali swe życie za Ojczyznę.
Dlatego 27 września w 78 rocznicę Powstania Państwa Podziemnego delegacja uczniów w/w klasy złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie.
Aby uczcić 100 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, 15.10.2018 uczniowie klasy III zorganizowali również wycieczkę na Cmentarz Komunalny.
Uporządkowali groby poległych w 1920 r., złożyli kwiaty na zbiorowej mogile wojennej żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. oraz zapalili znicze.
Zadanie 2.
Przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Do zadania tego włączyli się wszyscy uczniowie oddziałów IV-VIII szkoły podstawowej i III – gimnazjalnych. Każda klasa wykonała plakat nawiązujący do obchodzonej rocznicy. Ozdobiły one korytarze szkoły, a także sale lekcyjne. Na uwagę zasługuje fakt, że zgodnie z charakterem plakatów dominowały barwy narodowe, czyli biel i czerwień.
Zadanie 3.
Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.
W dniu 02.11.2018 r. przedstawiciele samorządu szkolnego – uczniowie III klasy gimnazjum przeprowadzili sondaż wśród mieszkańców Kutna, pracowników szkoły i absolwentów na temat postaw i roli patriotyzmu.
Każdy sondażowany musiał odpowiedzieć na 6 pytań np:
- Czy uważasz się za patriotę? Jeśli tak to dlaczego?
- Jakie znasz pieśni patriotyczne?
- Ile znasz zwrotek Hymnu Narodowego?
- Czy obchodzisz święta narodowe? Jeśli tak to jakie?
- Kto, według ciebie, jest przykładem wielkiego patrioty? Podaj nazwiska?
- Co, według ciebie świadczy o byciu patriotą?
Wyniki przeprowadzonego sondażu wskazują na to, że Kutnianie są patriotami, rozumieją na czym polega patriotyzm, wyrażają go w różny sposób i czynnie obchodzą święta narodowe. Poza tym efekty sondażu zostały zarejestrowane w krótkim materiale filmowym.
Zadanie 5.
Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.
W dniu 2 listopada br. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski poprzedzony eliminacjami wewnątrzklasowymi. Poloniści i uczniowie wybrali najciekawsze prezentacje wierszy o tematyce patriotycznej do finału konkursu szkolnego.
I tak klasy IV-VIII reprezentowali: jedna uczennica z klasy IV, dwóch uczniów klas V, jeden z klasy VI. Natomiast oddziały gimnazjum dwie uczennice klasy III. Finalistów wysłuchało jury złożone z dwóch polonistów szkoły oraz przedstawiciela samorządu uczniowskiego. Oceniający zgodnie uznali, że uczestnicy konkursu wykazali zdolności recytatorskie oraz zaangażowanie w przygotowanie odpowiedniego repertuaru.
Zadanie 6.
Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych.
,,My jesteśmy narodem, który rok rocznie 11 listopada czci pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd dzisiejsze nasze spotkanie na wyjątkowej lekcji muzyki. Uczcijmy ten niezwykły dzień wspólną pieśnią i piosenką”.
Tymi słowami rozpoczęliśmy przesłuchania w Ogólnoszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznych, który odbył się 09.11.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie.
Zadanie 7.
Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.
Nad Kodeksem Postaw Patriotycznych pracowały zespoły czterech III klas gimnazjalnych. Każda z nich na lekcjach wos-u wypracowała i zapisała swój własny indywidualny model składający się z dziesięciu postaw. Prace uczniów wykazują, że rozumieją oni pojęcie „postawa patriotyczna” i wiedzą na czym polega jej eksponowanie.
Zadanie 8.
Motyw „małe ojczyzny w literaturze”.
Przedmiotem konkursu było napisanie fraszki, która obligatoryjnie musiała zawierać frazę „NASZA NIEPODLEGŁA”. Celem konkursu było zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności, popularyzowanie twórczości literackiej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni, pogłębianie wiedzy na temat historii Polski a jednocześnie wzmocnienie relacji rodzinnych. W konkursie mogli brać udział również rodzice uczniów.
Zadanie 9.
Udział w kursie „Szkoła Młodych Patriotów” w formule e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe).
Zadanie zrealizowane wiosną 2018 r. Kurs zakończył się zdanym egzaminem.
Realizacja projektu „Szkoła Młodych Patriotów” była dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie bardzo ważną lekcją patriotyzmu. W trakcie wykonywania zadań konkursowych nasi wychowankowie wykazali się nie tylko wiedzą, ale także dojrzałością, wrażliwością i wielkim zaangażowaniem. Wielokrotnie udowadniali, że pojęcia takie jak Ojczyzna, historia, tradycja, symbole narodowe są dla nich niezwykle ważne. Przekonali nas, dorosłych, że rozumieją wagę państwowych uroczystości i jednocześnie mają świadomość jak wykazywać patriotyzm w życiu codziennym. Na potwierdzenie tego niech będzie fakt, że oprócz wykonywanych zadań wynikających z regulaminu konkursu nasi uczniowie brali udział we wszystkich uroczystościach upamiętniających wydarzenia z naszej historii organizowanych przez miasto Kutno. Przystępowaliśmy także do konkursów tematycznych związanych z obchodami 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości organizowanymi przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Regionalne, Kutnowski Dom Kultury i Młodzieżowy Dom Kultury. Możemy też pochwalić się płytą muzyczną „Mojej Biało-Czerwonej” wydaną przez miasto Kutno zawierającą utwory i pieśni patriotyczne wykonywane przez uczniów naszej szkoły wraz z chórem kutnowskich szkół. Przez cały czas realizacji projektu towarzyszyły nam wszystkim – dzieciom i dorosłym – słowa najwybitniejszego polskiego patrioty – Marszałka Józefa Piłsudskiego.
„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.