Święto Pluszowego Misia
CECYLIADA 2018
IV Międzyszkolny Konkurs CECYLIADA 2018 odbył się 30.11.2018 w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Kutnie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice :
w kategorii klas 1-3 J. Zagrosik,
w kategorii 4-6 J. Żaczek i A. Marchewka,
w kategorii klas 7-8 i gimnazjum K .Rosik, J. Bryszewska i M. Czajkowska.
Obsługa techniczna K.Szerszeń.
Otrzymaliśmy tytuł „Szkoła młodych patriotów”
Zbiorcza informacja o wykonaniu zadań konkursowych.
Szkoła Podstawowa nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie, włączając się czynnie w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przystąpiła do konkursu pod hasłem „Szkoła młodych patriotów VIII edycja”. Organizator – Studium Prawa Europejskiego – założył, iż jego celem jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Zgodnie z regulaminem od marca do listopada wykonaliśmy 7 spośród proponowanych zadań.
Zadanie 1.
Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
Realizacji pierwszego zadania podjęli się uczniowie klasy IV, Va, VI szkoły podstawowej i IIId gimnazjum. Na godzinach z wychowawcą nauczyciele przeprowadzili lekcje, na których uczniowie zgłębiali pojęcie patriotyzmu. Starali się wskazywać zachowania z życia codziennego. Często padały słowa: „rodzina”, „dom”, „praca”, „symbole narodowe”, „szacunek”, które mogą świadczyć o patriotyzmie. Nauczyciele zaś szczególną uwagę zwracali na postawę młodego człowieka i jego wzorowych zachowań świadczących o przywiązaniu do kraju, jego historii i tradycji.
Na uwagę zasługuje fakt, że lekcje te przebiegały w atmosferze wielkiego zaangażowania dzieci i młodzieży.
Uwieńczeniem konwersatoriów były wycieczki tematyczne na terenie miasta i poza Kutno.
Kl. IV
17.10.2018 r. na lekcji wychowania do życia w rodzinie uczniowie odwiedzili miejsce pamięci narodowej w kutnowskim Parku Wiosny Ludów.
Kl. V i VI
07.06.2018 r. uczniowie dwu klas wzięli udział w rajdzie rowerowym „Szlakiem miejsc pamięci narodowej”. Odwiedzili Muzeum Bitwy nad Bzurą.
Następnie uczniowie udali się do wsi Głogowiec, by na miejscowym cmentarzu przed mogiłą powstańców z 1863 r. oraz pomnikiem ofiar mordu katyńskiego zapalić znicze.
Kl. III gimnazjum
Bycie patriotą dla ucznia gimnazjum to przede wszystkim szacunek dla symboli narodowych oraz kultywowanie pamięci o tych, który oddali swe życie za Ojczyznę.
Dlatego 27 września w 78 rocznicę Powstania Państwa Podziemnego delegacja uczniów w/w klasy złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie.
Aby uczcić 100 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, 15.10.2018 uczniowie klasy III zorganizowali również wycieczkę na Cmentarz Komunalny.
Uporządkowali groby poległych w 1920 r., złożyli kwiaty na zbiorowej mogile wojennej żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. oraz zapalili znicze.
Zadanie 2.
Przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Do zadania tego włączyli się wszyscy uczniowie oddziałów IV-VIII szkoły podstawowej i III – gimnazjalnych. Każda klasa wykonała plakat nawiązujący do obchodzonej rocznicy. Ozdobiły one korytarze szkoły, a także sale lekcyjne. Na uwagę zasługuje fakt, że zgodnie z charakterem plakatów dominowały barwy narodowe, czyli biel i czerwień.
Zadanie 3.
Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.
W dniu 02.11.2018 r. przedstawiciele samorządu szkolnego – uczniowie III klasy gimnazjum przeprowadzili sondaż wśród mieszkańców Kutna, pracowników szkoły i absolwentów na temat postaw i roli patriotyzmu.
Każdy sondażowany musiał odpowiedzieć na 6 pytań np:
- Czy uważasz się za patriotę? Jeśli tak to dlaczego?
- Jakie znasz pieśni patriotyczne?
- Ile znasz zwrotek Hymnu Narodowego?
- Czy obchodzisz święta narodowe? Jeśli tak to jakie?
- Kto, według ciebie, jest przykładem wielkiego patrioty? Podaj nazwiska?
- Co, według ciebie świadczy o byciu patriotą?
Wyniki przeprowadzonego sondażu wskazują na to, że Kutnianie są patriotami, rozumieją na czym polega patriotyzm, wyrażają go w różny sposób i czynnie obchodzą święta narodowe. Poza tym efekty sondażu zostały zarejestrowane w krótkim materiale filmowym.
Zadanie 5.
Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.
W dniu 2 listopada br. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski poprzedzony eliminacjami wewnątrzklasowymi. Poloniści i uczniowie wybrali najciekawsze prezentacje wierszy o tematyce patriotycznej do finału konkursu szkolnego.
I tak klasy IV-VIII reprezentowali: jedna uczennica z klasy IV, dwóch uczniów klas V, jeden z klasy VI. Natomiast oddziały gimnazjum dwie uczennice klasy III. Finalistów wysłuchało jury złożone z dwóch polonistów szkoły oraz przedstawiciela samorządu uczniowskiego. Oceniający zgodnie uznali, że uczestnicy konkursu wykazali zdolności recytatorskie oraz zaangażowanie w przygotowanie odpowiedniego repertuaru.
Zadanie 6.
Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych.
,,My jesteśmy narodem, który rok rocznie 11 listopada czci pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd dzisiejsze nasze spotkanie na wyjątkowej lekcji muzyki. Uczcijmy ten niezwykły dzień wspólną pieśnią i piosenką”.
Tymi słowami rozpoczęliśmy przesłuchania w Ogólnoszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznych, który odbył się 09.11.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie.
Zadanie 7.
Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.
Nad Kodeksem Postaw Patriotycznych pracowały zespoły czterech III klas gimnazjalnych. Każda z nich na lekcjach wos-u wypracowała i zapisała swój własny indywidualny model składający się z dziesięciu postaw. Prace uczniów wykazują, że rozumieją oni pojęcie „postawa patriotyczna” i wiedzą na czym polega jej eksponowanie.
Zadanie 8.
Motyw „małe ojczyzny w literaturze”.
Przedmiotem konkursu było napisanie fraszki, która obligatoryjnie musiała zawierać frazę „NASZA NIEPODLEGŁA”. Celem konkursu było zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności, popularyzowanie twórczości literackiej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni, pogłębianie wiedzy na temat historii Polski a jednocześnie wzmocnienie relacji rodzinnych. W konkursie mogli brać udział również rodzice uczniów.
Zadanie 9.
Udział w kursie „Szkoła Młodych Patriotów” w formule e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe).
Zadanie zrealizowane wiosną 2018 r. Kurs zakończył się zdanym egzaminem.
Realizacja projektu „Szkoła Młodych Patriotów” była dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie bardzo ważną lekcją patriotyzmu. W trakcie wykonywania zadań konkursowych nasi wychowankowie wykazali się nie tylko wiedzą, ale także dojrzałością, wrażliwością i wielkim zaangażowaniem. Wielokrotnie udowadniali, że pojęcia takie jak Ojczyzna, historia, tradycja, symbole narodowe są dla nich niezwykle ważne. Przekonali nas, dorosłych, że rozumieją wagę państwowych uroczystości i jednocześnie mają świadomość jak wykazywać patriotyzm w życiu codziennym. Na potwierdzenie tego niech będzie fakt, że oprócz wykonywanych zadań wynikających z regulaminu konkursu nasi uczniowie brali udział we wszystkich uroczystościach upamiętniających wydarzenia z naszej historii organizowanych przez miasto Kutno. Przystępowaliśmy także do konkursów tematycznych związanych z obchodami 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości organizowanymi przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Regionalne, Kutnowski Dom Kultury i Młodzieżowy Dom Kultury. Możemy też pochwalić się płytą muzyczną „Mojej Biało-Czerwonej” wydaną przez miasto Kutno zawierającą utwory i pieśni patriotyczne wykonywane przez uczniów naszej szkoły wraz z chórem kutnowskich szkół. Przez cały czas realizacji projektu towarzyszyły nam wszystkim – dzieciom i dorosłym – słowa najwybitniejszego polskiego patrioty – Marszałka Józefa Piłsudskiego.
„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.
Zawody Strzeleckie
„WADY POSTAWY”
Ania Bagrowska z klasy VIII Laureatką Konkursu Plastycznego ,,Świat w kolorach’’
Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie. Ania zajęła II miejsce interpretując ,,Różne oblicza Jesieni” Gratulujemy!
Niezwykłe spotkanie z Koraliną
Mojej Biało – Czerwonej
W dniu 11.11.2018 r. w KDK odbył się wyjątkowy koncert chóru uczniów szkół kutnowskich. Była to okazja do promocji płyty wydanej specjalnie z okazji 100- rocznicy odzyskania niepodległości. Z naszej szkoły śpiewają: Banasiak Martyna, Bednarek Olga, Bryszewska Justyna, Daniel Lena, Eizenchart Wiktoria, Krupińska Maria, Lubecka Amelia, Marchewka Alicja, Michalska Małgorzata, Rosik Kinga, Szczepańska Sara, Wenerska Weronika, Żaczek Julia. Przygotowanie: Miszewska Anna.
Tego samego dnia chór wystąpił na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas miejskich obchodów święta niepodległości i zaśpiewał najpopularniejsze pieśni niepodległościowe.
Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej "Polską Pieśń Śpiewajmy"
100 URODZINY NIEPODLEGŁEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 im. HENRYKA SIENKIEWICZA W KUTNIE
Jesteśmy narodem, który rokrocznie - 11 listopada czci pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd też w naszej szkole zrodziła się niezwykła potrzeba uczczenia, tak wyjątkowego święta. Już w dniu 2 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się szkolny konkurs recytatorski w ramach projektu NASZA NIEPODLEGŁA . Celem konkursu było przede wszystkim popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej, wyeksponowanie istotnego i oryginalnego dla polskiej poezji wątku patriotycznego, zachęcanie do kształtowania poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, jego historią, tradycją i wartościami, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie o tematyce patriotycznej, utrwalanie poczucia dumy narodowej oraz promowanie młodych talentów. Do konkursu przystąpili następujący uczniowie szkoły podstawowej: I miejsce - Przemysław Szczepański kl. V, który recytował liryk „Tu wszędzie jest Polska” Tadeusza Kubiaka , II miejsce - Justyna Marciniak kl. IV - zaprezentowała wiersz „O ptakach i ojczyźnie” Jerzego Ficowskiego, III miejsce ex aequo przypadło dla Julii Żaczek kl. V z tekstem „Ojczyzna” Marii Konopnickiej oraz Alicji Marchewce kl. VI za „Hymn Polaków na obczyźnie” Jana Lechonia. Oddziały gimnazjum natomiast prezentowały uczennice: Joanna Smakowska kl. IIIA z tekstem „Koncert Jankiela” Adama Mickiewicza i Marcelina Czajkowska kl. III C, która recytowała fragment „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Za ich wrażliwość na piękno języka ojczystego komisja konkursowa przyznała dziewczętom I miejsce ex aequo. Wszyscy recytatorzy uczestniczyli także w konkursach organizowanych przez Kutnowski Dom Kultury – „Polscy poeci dzieciom”, ”Wolność” oraz ZS nr 1 w Kutnie – „ Dla niepodległej”, zajmując czołowe miejsca i wyróżnienia.
Kolejne działanie zrealizowane w ramach projektu NASZA NIEPODLEGŁA podsumowano w dniu 6 listopada br. Tym razem było to rozstrzygnięcie konkursu literackiego, przedmiotem, którego było napisanie fraszki, zawierającej frazę „NASZA NIEPODLEGŁA”. Celem tego konkursu było zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności, popularyzowanie twórczości literackiej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni, pogłębianie wiedzy na temat historii Polski a jednocześnie wzmocnienie relacji rodzinnych, bowiem w konkursie mogli brać udział również rodzice uczniów. Zwycięzcy to : Karolina Wesołek kl. VII – I miejsce, Maja Wesołek kl. IV – II miejsce oraz wyróżnienie dla Pani Izabelli Wesołek.
Niezwykłym wydarzeniem urodzinowym dla Niepodległej w dniu 9 listopada było także wspólne posadzenie „Dębu niepodległości”. Dyrektor szkoły Jolanta Maras wraz z młodzieżą posadzili przed budynkiem szkoły wyjątkowe drzewo - dąb, symbol - trwałości i siły. Działanie to zrealizowane zostało we współpracy z Biurem Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Kutno.
Równie doniosłym a jednocześnie rozśpiewanym działaniem tego dnia, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna, okazał się Ogólnoszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych. W klasach I – III zatytułowany „Polską Pieśń Śpiewajmy” oraz klasach IV - VIII i oddziałach gimnazjalnych – „Śpiewajmy dla Niepodległej”. Celem, którego było popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych i piosenek o tematyce patriotycznej, wspieranie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej a także integralnego rozwoju uczniów w zakresie twórczości artystycznej poprzez umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych. Wśród uczniów klas I - III laureatką I miejsca została uczennica klasy III, która wykonała piosenkę, pt. „Piechota”. Wokalne talenty w klasach starszych to: Kinga Rosik, Alicja Marchewka i Wiktoria Eizenchart. Artyści wszystkich konkursów tego dnia otrzymali nagrody, wyróżnienia i dyplomy od gościa honorowego – Pana Jarosława Kotlińskiego - Naczelnika Wydziału Edukacji Miasta Kutno a także dyrektor szkoły. Nagrody ufundowane zostały przez Wydział Promocji Miasta Kutno oraz Radę Rodziców SP 5.
Następnie ten dzień uczciliśmy radosnym śpiewaniem pieśni i piosenek, tj. „O mój rozmarynie”, „Serce w plecaku”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Mury”, „Jedenasty Listopada”, „Dziewczyna z granatem” , „Miejcie nadzieję”. Punktualnie o godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy najdroższy każdemu Polakowi hymn -„Mazurka Dąbrowskiego”!
ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ
Konkurs plastyczny ph."Wielcy Polacy"
W dniu 9 listopada 2018 r. odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego dla klas I – III pod hasłem „Wielcy Polacy”. Konkurs miał na celu poznanie sylwetek osób ważnych dla Polski, kształtowanie postawy patriotycznej, rozwijanie zainteresowań historią narodu polskiego oraz inspirowanie do własnej twórczości plastycznej. Komisja konkursowa nagrodziła następujących uczniów:
I miejsce – Michalina Pietrkiewicz kl. I a, Aleksandra Pietruszka kl. I b
II miejsce - Anna Solarczyk kl. I b, Amelia Nowowiejska kl. III
III miejsce – Kinga Jankowska kl.I a , Sebastian Jankowski kl. II
Wyróżnienia:
Blanka Pakulska kl. I a
Lena Olesiak kl. I a
Mateusz Jaskulski kl. III
Pani Dyrektor Jolanta Maras wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Konkurs przygotowała p. Beata Kłopotowska.
"Dąb Niepodległości"
W ramach uroczystych obchodów 100 –lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 09.11.2018r. przedstawiciele społeczności uczniowskiej wraz z panią dyrektor J. Maras posadzili przed szkołą pamiątkowy „Dąb niepodległości”.
Działanie to było zrealizowane we współpracy z Biurem Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Kutno.
NASI UCZNIOWIE NAGRODZENI
- Jakub Staniszewski kl. Va – III miejsce w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej
- Jan Marchewka kl. IIIc gimnazjum – III miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych
Nagrodzone prezentacje można obejrzeć na naszej stronie w zakładce „Szkoła dla Niepodległej”.
Troczewski_Wojdecka_Puchalska.ppt
PORTRET_DRA_TROCZEWSKIEGO.pptx
Portret_Troczewskiego_Staniszewski.pptx
Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Dla Niepodległej”
W dniu 7 listopada br. w Zespole Szkół nr 1 w Kutnie odbył się konkurs recytatorski „Dla Niepodległej”, którego celem było uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej. Konkurs objęty był Honorowym Patronatem Starosty Kutnowskiego. Naszą szkołę reprezentowały wrażliwe na piękno języka ojczystego uczennice: Joanna Smakowska, która zdobyła I miejsce oraz Marcelina Czajkowska uzyskała wyróżnienie.
Gratulujemy !
Patriotyczne śpiewanie w szóstce.
W dniu 05.11.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 6 im. M. Skłodowskiej-Curie w Kutnie odbył się II Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
- Zespół Flażoletowy z klas V ab w składzie: Przemysław Szczepański, Maria Kubiak, Julia Żaczek, Martyna Bednarek-Jędrzejczak, Olga Bednarek, Gabriela Walczak,
- Solistki: Kinga Rosik klasa VII, Julia Żaczek klasa Vb, Alicja Marchewka klasa VI.
Wyróżnienie w konkursie otrzymała Alicja Marchewka.
Uczniów do konkursy przygotowywały panie: Karolina Zabłocka i Anna Miszewska. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
NASZA NIEPODLEGŁA – KONKURS LITERACKI
W ramach projektu NASZA NIEPODLEGŁA, realizowanego wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 podczas zajęć języka polskiego z okazji 100-lecia NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI, odbył się konkurs literacki. Przedmiotem konkursu było napisanie fraszki, która obligatoryjnie musiała zawierać frazę „NASZA NIEPODLEGŁA”. Celem konkursu było zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności, popularyzowanie twórczości literackiej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni, pogłębianie wiedzy na temat historii Polski a jednocześnie wzmocnienie relacji rodzinnych. Bowiem w konkursie mogli brać udział również rodzice uczniów.
W dniu 6 listopada br. komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Karolina Wesołek kl. VII
Nasza Niepodległa
Z honorem i chwałą zdobyta
Całe 100 lat już zachwyca.
Nasza Niepodległa wspaniała
Polaków do dumy nakłania.
II miejsce – Maja Wesołek kl. IV
Nasza Niepodległa
Nasza Niepodległa
W tym jest zawsze biegła,
Że o ludzi swych z zapałem
Dba okrągłe 100 lat całe.
WYRÓŻNIENIE oraz specjalne PODZIĘKOWANIA otrzymuje Pani Izabella Wesołek.
Serdecznie gratulujemy !
Konkurs papieski zakończony
We wtorek 30 października w Szkole Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie zakończył się wewnątrzszkolny konkurs plastyczny pt. „Jan Paweł II oczami dzieci”. W przedsięwzięciu – zorganizowanym z okazji Dnia Papieskiego – wzięło udział dwunastu uczniów. Wszyscy, którzy przygotowali prace plastyczne otrzymali od organizatorów konkursu dyplom, książkę oraz słodkie upominki. Wręczenie nagród odbyło się podczas specjalnie zorganizowanej uroczystości przy małej galerii prezentującej owoce artystycznych zmagań uczniów.
Wewnątrzszkolny konkurs przygotowali nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5: Anna Miszewska, Renata Graczyk oraz ks. Piotr Szlufik.
Ks. P. Szlufik sdb
NASZA NIEPODLEGŁA
W dniu 2 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczczenia 100 - lecia Niepodległości Polski w ramach projektu NASZA NIEPODLEGŁA . Celem konkursu było przede wszystkim popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej, wyeksponowanie istotnego i oryginalnego dla polskiej poezji wątku patriotycznego, zachęcanie do kształtowania poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, jego historią, tradycją i wartościami, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie o tematyce patriotycznej, utrwalanie poczucia dumy narodowej oraz promowanie młodych talentów. Do konkursu przystąpili następujący uczniowie szkoły podstawowej:
I miejsce - Przemysław Szczepański kl. V
recytował liryk „Tu wszędzie jest Polska” Tadeusza Kubiaka ,
II miejsce - Justyna Marciniak kl. IV
zaprezentowała wiersz „O ptakach i ojczyźnie” Jerzego Ficowskiego,
III miejsce ex aequo - Julia Żaczek kl. V
przedstawiła tekst „Ojczyzna” Marii Konopnickiej,
Alicja Marchewka kl. VI
z „Hymnem Polaków na obczyźnie” Jana Lechonia.
Natomiast oddziały gimnazjum prezentowały uczennice:
I miejsce ex aequo - Joanna Smakowska kl. III A
z tekstem „Koncert Jankiela” Adama Mickiewicza,
Marcelina Czajkowska kl. III C
recytowała fragment „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY !!!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie