• Dzień Drzewa

• 10 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Drzewa. W ramach tego święta w całej Polsce prowadzona jest akcja sadzenia i ochrony drzew, tak by zainspirować młodych ludzi do podejmowania działam proekologicznych. W Szkole Podstawowej nr 5 z tej okazji uczniowie wzięli udział w licznych pogadankach na temat ochrony drzew, zabawach, zagadkach o tematyce przyrodniczej, wykonano prace plastyczne, a także uczniowie dokonali obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie wybierając się na spacery do pobliskiego parku.

• Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

• W dniu 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Uczniowie klas IV – VIII na lekcjach języka angielskiego uczyli się powitań, podziękowań i liczebników 1-10  m.in. po ukraińsku, hiszpańsku, włosku, czesku, duńsku itd.. Słuchali znanych piosenek wykonywanych w kilkunastu językach obcych, a także sami śpiewali utwór „Panie Janie” po angielsku, niemiecku i francusku. Ponadto uczniowie poznali również wiele ciekawostek dotyczących języków obcych.

Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie udowodnili, że znają już wiele niemieckich słówek, chociaż uczą się tego języka od niedawna. Przekonali się przy okazji, że wiele wyrazów wygląda i brzmi podobnie w wielu językach.

Celem przedsięwzięcia było propagowanie nauki języków obcych wśród uczniów.

• Spotkanie z leśniczym

• 07 października w piątek odbyło się spotkanie uczniów klasy IIIb i Ia z leśnikami. Panowie interesująco opowiadali na temat życia lasu i zawodu leśnika, zaprezentowali także rekwizyty używane w zawodzie leśnika i trofea myśliwskie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały rekwizyty,

• Warsztaty pizzy

• Warsztaty pizzy to sposób na naukę gotowania i miłego spędzenia czasu.Uczniowie z klasy 2a tworzyli własne kompozycje i kolejno kosztowali wytwory swojej pracy.Okazało się,że taka pizza smakuje najlepiej.

• Sztafetowe Biegi Przełajowe

• We wtorek 04.10.2022 odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Nasza szkoła zajęła III miejsce.

Reprezentacja: Anna Gajdowiecz, Anna Łucka, Klaudia Marciniak, Lena Olesiak, Klaudia Kaszuba, Julia Miksztal.

• "Sprzątamy dla Polski”

•             4 października nasza szkoła przystąpiła do Akcji „Sprzątamy dla Polski”.

Akcja odbywa się już po raz czwarty i jest objęta patronatem Premiera i Ministra Edukacji Narodowej oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

• Wycieczka do Łodzi

• W dniu 28.09.2022 roku uczniowie klas 4-6 wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Zwiedzili wystawę w Centrum Nauki "Experymentarium", która pobudziła kreatywność i ciekawość, zachęciła dzieci do zadawania pytań i szukania odpowiedzi w świecie nauki. W Pałacu Izraela K. Poznańskiego uczniowie podziwiali przepiękne wnętrza i eksponaty pochodzące z czasów bardzo bogatej rodziny fabrykantów łódzkich. W Łodzi dzieci zobaczyły wspaniałe fabrykanckie pałace i wille oraz niezliczone wielkomiejskie kamienice. Ostatnią atrakcją wycieczki był park trampolin, gdzie wszyscy aktywnie spędzili czas. Można było się wyszaleć, dać upust energii, pobawić się i potrenować. Wspólne skakanie okazało się dobrą integracją naszej wycieczki.

• Dzień Chłopca

• W miniony piątek Chłopcy obchodzili swoje święto. Z tej okazji czekało na nich mnóstwo niespodzianek przygotowanych przez koleżanki oraz klasowe rady rodziców. Tego dnia było wesoło i smacznie.

Klasa IIb z okazji Dnia Chłopca udała się na warsztaty tworzenia lizaków do sklepu "Ręcznie zrobione". Uczniowie dowiedzieli się nowych informacji o barwach, aromatach i smakach. Dzieci pod ogromnym wrażeniem obserwowały przygotowywaną masę, a pod koniec warsztatów każdy mógł wykonać własnego lizaka.

Niezwykle ciekawie było rownież w klasie Ib. Dzieci brały udział w warsztatach robienia mydełek. Zajęcia prowadziła p. Magdalena Kamela- mama Kajetana.Każde dziecko pod czujnym okiem pani Magdy zrobiło mydełko o wybranym przez siebie kolorze i zapachu.

• "Mój bajkowy przyjaciel"

•   Konkurs plastyczny skierowany dla uczniów klas I-III został przeprowadzony w dniach 12.09.-23.09.2022r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie.

Celem konkursu było odkrywanie młodych talentów, rozwijanie umiejętności i wyobraźni plastycznej, kultywowanie tradycji czytania bajek oraz inspirowanie do twórczych poszukiwań plastycznych.

Jury oceniało prace plastyczne, biorąc pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, zgodność z tematem, oryginalność i pomysłowość, estetykę prac oraz samodzielność wykonania.

Przyznano następujące nagrody:

I miejsce - Aleksander Stożek kl.  Ia

II miejsce - Julia Golis i Aleksandra Sobczyńska kl. IIIb

III miejsce - Amelia Wiśniewska i Julia Trzcińska kl. Ia

Wyróżnienie - Szymon Maruszewski kl. IIb

Gratulujemy!

• Europejski Dzień Sportu Szkolnego

• 30 września nasza szkoła po raz pierwszy obchodziła  Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD).

Uczniowie wszystkich klas rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych oraz tanecznej przerwie.

• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

• "Kopciuszek", "Kto przytuli Misia Tulisia" czy "O czarodziejskim rumaku" to tylko niektóre z książek, jakie uczniowie z klas I- III przynieśli do szkoły z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Do akcji wlączyli sie również uczniowie klas IV-VIII  i oddział przygotowawczy.

• Światowy Dzień Jabłka

• 28 września uczniowie klas I- III włączyli się w obchody święta jabłka, propagując w ten sposób  wspaniałe właściwości odżywcze i smakowe tego owocu oraz promując zdrowe odżywianie.

• Poznajemy emocje

• "Dixit" to nie tylko fantastyczna gra dla całej rodziny. Dzięki niej uczniowie klasy 2 a pokazywali, jak czują się w swojej klasie, rozmawiali o emocjach, o dobrych i tych trochę trudniejszych momentach życia szkoły.