• List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

          • Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski skierowali do rodziców i opiekunów wspólny list dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

            List w sprawie szczepień przeciw COVID-19 wśród dzieci w wieku 5-11 lat

            Ministrowie Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski poinformowali rodziców i opiekunów o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podkreślili, że rekomendacja opiera się na udowodnionych danych naukowych świadczących o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki. Wskazali również, że Polska miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w tej grupie wiekowej.

            – Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat – wskazują ministrowie Przemysław Czarnek oraz Adam Niedzielski we wspólnym liście.

            Szefowie resortów zdrowia oraz edukacji i nauki podkreślają, że celem wspólnego listu jest przekazanie rodzicom i opiekunom sprawdzonych informacji dotyczących szczepień: – Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

            Minister Zdrowia oraz Minister Edukacji i Nauki zwracają również uwagę na korzyści związane z podaniem szczepionki. – Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19 – piszą Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski.  

            List został wysłany do szkół przez System Informacji Oświatowej. Za pośrednictwem dyrektorów trafi do rodziców i opiekunów. 

            Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania szczepionki

            Ważnym aspektem wspólnego listu jest podkreślenie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania szczepionek wśród dzieci w wieku 5-11 lat. Z badań przedstawionych przez producenta wynika, że niepożądane odczyny poszczepienne występowały bardzo rzadko i miały łagodny charakter. Skuteczność szczepień dzieci była natomiast wyższa niż w przypadku osób dorosłych i wyniosła aż 90,7 proc. 

            W badaniu klinicznym wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. 

            Zachorowania na COVID-19 wśród dzieci i młodzieży 

            Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. 

            Materiały

            List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat20211201​_List​_MEiN​_MZ​_szczepienia.pdf 0.54MB

            List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat20211201​_List​_MEiN​_MZ​_szczepienia.docx 0.02MB

          • ”Kim chcę być”?

          • W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2021 odbył się szkolny konkurs plastyczny dla klas 4a i 4b  pt. ”Kim chcę być”?

            Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie wiedzy o zawodach, doskonalenie sprawności manualnej i umiejętności plastycznych, rozwijanie twórczego myślenia i pomysłowości oraz umożliwienie uczestnikom konkursu zaprezentowania własnego talentu artystycznego.

             Jury konkursu  przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:                                                                                                                                     

            I miejsce   Anna Gajdowicz klasa 4a

            II miejsce ex aequo   Michalina Pietrkiewicz klasa 4a   Klara Gontarek klasa 4b

            III miejsce   Lena Olesiak klasa 4a

            Duże wyróżnienie: Blanka Pakulska klasa 4a  Klaudia Marciniak klasa 4a  Kinga Jankowska klasa 4a

            Małe wyróżnienie:  Nela Brzezińska klasa 4b   Małgorzata Michalska klasa 4a

            Nagrodzeni uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie

          • Sukces naszych siatkarek

          • 4 grudnia w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kutnie odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej Róża Cup 2021 organizowany przez SL Salos „Róża Kutno” w którym wzięła udział reprezentacja naszej szkoły pod kierunkiem p. Pauliny Sądej. Dziewczyny rywalizowały w  Kategorii B rocznik 2008 – 2006. Zawodniczki zajęły II miejsce pokonując zespoły z Salosu.

             

            Wyniki kategorii B:

            I miejsce  – Salos Róża Kutno D

            II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Kutnie

            III miejsce - Salos Róża Kutno A

            IV miejsce - Salos Róża Kutno B

            V miejsce - Salos Róża Kutno C

             

            Naszą Szkołę reprezentowały:

            Karolina Rutkowska 8a, Natalia Matusiak 8a, Wanesa Rudzińska 8a, Dominika Zagrosik 8a, Patrycja Zając 8a, Zofia Koniarek 7a, Anna Shunda 7a, Weronika Witczak 7a.

          • Uczniowie klas II na tropie historii

          • W dniu 30 listopada, uczniowie klas drugich wzięli udział w wycieczce do Biskupina i Gniezna. Wycieczka został zrealizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. : "Poznaj Polskę". Dzieci zwiedzały najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny w Biskupinie. Następnie udały się do pierwszej stolicy Polski - Gniezna. Podczas przejazdu oglądały najsłynniejszą Katedrę Gnieźnieńską znajdującą się na Wzgórzu Lecha. W Gnieźnie dzieci zwiedzały Muzeum Początków Państwa Polskiego. Oprócz oglądania wspaniałych eksponatów muzealnych, uczniowie mogli podziwiać filmy w technologii 3D ukazujące początki państwa polskiego. Dzieci uczestniczyły również w lekcji muzealnej, podczas której poznały codzienne życie pierwszych mieszkańców naszego kraju. Wycieczkę zorganizowały : Pani Anna Marciniak oraz Pani Karolina Nowakowska.

          • Andrzejki

          • 30 listowpada w klasach I-III upłynąl na zabawach i wróżbach. Dzieci zapoznały się z tradycją andrzejkową, dowiedziały się,skąd wziął się ten zwyczaj j dlaczego dawniej chłopcy nie brali udziału we wróżbach.Śmiechu było bardzo dużo,gdy okazywało się, kto pierwszy się ożeni oraz jakie imiona będą nosili wybrankowi serca dzieci.

          • Zajęcia z profilaktyki w kl. IV a

          • W dniu 26 listopada 2021 roku uczniowie z klasy IVa, pod kierunkiem p. Pauliny Sądej, wzięli udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym na temat profilaktyki czerniaka.  Dzieci, podczas lekcji dowiedziały się że czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Poznały ABCDE czerniaka oraz kto jest w grupie ryzyka zachorowania. Następnie rozwiązywali quiz internetowy „ Co wiesz o czerniaku?”. Po czym obejrzeli krótki film, jak ważne jest samobadanie własnego ciała i skóry, co najmniej raz w miesiącu. Nauczyciel i uczniowie wspólnie określili „Złote Zasady profilaktyki czerniaka”. Podsumowaniem było wypełnienie anonimowej ankiety. Najważniejszym wnioskiem było zachęcanie przez uczniów rodziców, znajomych i krewnych aby badali skórę.

          • "Kim będę, gdy dorosnę?"

          • Z przyjemnością informuję, że konkurs plastyczny pt. "Kim będę, gdy dorosnę?" został rozstrzygnięty. Skierowany był dla uczniów klas I-III. Do organizatora konkursu wpłynęło wiele ciekawych prac.

            Celem konkursu było inspirowanie dzieci do zdobywania wiedzy o świecie zawodów, rozważań na temat przyszłej kariery zawodowej oraz możliwości rozwijania twórczości plastycznej.

            Lista nagrodzonych:

            I miejsce - Bartosz Ciszewski, kl. IA

            II miejsce - Maciej Jakubowski, kl. IA

            III miejsce - Patrycja Lachowicz, kl.IIB

            Wyróżenienia:

            • Michalina Jędrzejewska, kl. IB
            • Julia Golis, kl.IIB
            • Igor Orzeszek, kl. IIB
            • Antoni Różycki, kl. IIB

            Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

          • Wycieczka do teatru

          • Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Postanowiliśmy już teraz poczuć ten wyjatkowy  klimat  i stąd nasz wyjazd do Warszawy. W Teatrze Rampa obejrzeliśmy muzyczną opowieść na motywach "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa o tym szczególnym dniu w roku, kiedy pieniądze tracą swoją wartość, w którym przerywamy pogoń za doczesnymi dobrami i skupiamy się na tym, co najważniejsze.

            Wartka akcja ,ciekawa scenografia, piękna oprawa muzyczna, barwne stroje i wyjątkowa gra nie tylko profesjonalnych aktorów, ale także utalentowanych uczniów Szkoły Musicalowej TINTILO, przygotowującej dzieci i młodzież do pracy artystycznej na scenie, zagwarantowały cudowne spotkanie ze sztuką żywego słowa.

            Niezwykła atmosfera przedstawienia towarzyszyć nam będzie na pewno jeszcze bardzo długo.

                                                                                                         uczniowie klas:VI,VII i VIIIb

          • "Szkoła do hymnu"

          • 10 listopada 2021 r. nasza szkoła po raz czwarty przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Dokładnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

          • Wycieczka do Płocka

          • W dniu 05 listopada 2021r. uczniowie klasy piątej i szóstej uczestniczyli w wycieczce do Płocka dofinansowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę.

            Stary mazowiecki gród – Płock – pięknie położony nad Wisłą zachwycił dzieci, które chętnie powędrowały z przewodnikiem do najstarszej części miasta na tzw. Wzgórze Tumskie. Tam zwiedziły największą monumentalną romańską katedrę oraz inne zabytkowe budowle mieszczące się na placu przykatedralnym. Następnie uczniowie udali się do pobliskiego Muzeum Diecezjalnego (dawny zamek Kazimierza Wielkiego) oraz Muzeum Mazowieckiego gdzie obejrzały wystawę X wieków Płocka. Dzieci zwiedziły również dział etnograficzny muzeum, w którym przedstawiono różne grupy etnograficzne zamieszkujące ten region.

            Ciekawą atrakcją turystyczną dla dzieci stał się stary dąb uwieczniony w wielu wierszach Władysława Broniewskiego, duży pomnik wystawiony ku pamięci słynnego poety urodzonego w Płocku oraz hejnał z wieży ratusza.

            W programie wycieczki znalazł się również Miejski Ogród Zoologiczny, w którym można było odpocząć i zrelaksować się po zwiedzaniu miasta. Dzieci zobaczyły wiele interesujących ekspozycji:   m. in. akwarium i herpetarium. Obowiązkowym punktem zwiedzania były bez wątpienia: słonie, lwy, tygrysy, pantera śnieżna oraz wybieg pandy małej.

            Po tak wielu przeżyciach wszyscy zgłodnieli, więc w drodze powrotnej dzieci zjadły pożywny obiad. Każdy do domu powrócił z niezapomnianymi wspomnieniami i uśmiechem na twarzy, a także nadzieją na ponowne odwiedzenie historycznej stolicy Mazowsza.

          • Lekcja patriotyzmu

          • Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas: Ia, Ib,  IIIa i IIIb uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, przeprowadzonej w Muzeum Bitwy nad Bzurą. Dzieci z ciekawością oglądały eksponaty z II wojny światowej i wysłuchały informacji nt. walk toczonych na naszych terenach. Pani przewodnik zapoznała uczniów również z faktami dotyczącymi odzyskania przez Polskę niepodległości.

          • ,,Bądź ostrożny, podróżując po Internecie”

          • 9 listopada 2021r. odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego dla klas I-III pod hasłem ,,Bądź ostrożny, podróżując po Internecie”. Przedmiotem konkursu było rozwijanie umiejętności dzieci oraz ukierunkowanie uczniów na prospołeczne zachowania, kształtowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.

            Komisja konkursowa nagrodziła następujących uczniów:

            I miejsce – Gerard Skonieczny

            II miejsce – Dawid Włodarczyk

            III miejsce – Jakub Michalski

            Wyróżnienia zdobyli:

            1. Szymon Śnieguła
            2. Szymon Maruszewski

            Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

          • Wycieczka klasy VII i VIII

          • W ubiegłym tygodniu ,w piątek, wzięliśmy udział  w jednodniowej, ale bogatej w atrakcje ,wycieczce. W Bydgoszczy zwiedziliśmy Exploseum-jedną z największych fabryk zbrojeniowych,   przeznaczoną do zadań militarnych III Rzeszy ,a utworzoną na obszarze DAG Fabrik Bromberg ,założonej przez Nobla.  Odwiedziliśmy też Muzeum Mydła i Historii Brudu, które przedstawia dzieje brudu , higieny od czasów starożytnych po współczesność. Zobaczyliśmy m. in. średniowieczną, łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy ,maglownicę , pralki  i kolekcję mydeł z różnych zakątków świata. Na warsztatach mieliśmy okazję zrobić pachnące mydełka.

            Po drodze wstąpiliśmy do Krainy Karmelu. Nie tylko zobaczyliśmy słodycze własnej produkcji , ale sami wykonaliśmy kolorowe lizaki .Niesamowita atrakcja. Polecamy!

            W drodze powrotnej wpadliśmy do Torunia. Było coś dla ciała, czas na zaspokojenia ducha .Obejrzeliśmy unikalne widowisko- historię Małego Księcia, przygotowaną przez Teatr Piasku Tetiany Galistyny, zwyciężczyni programu "Mam Talent" oraz gwiazdę tego programu - VLODYRA- najszybszego malarza na świecie. Widowisko to połączenie  malowania na żywo  piaskiem, światłem i  na wodzie oraz gry aktorskiej. Dopełnieniem niezapomnianego show była przepiękna oprawa muzyczna. Przedstawienie poruszyło nasze najgłębsze emocje.

            Wrażenia z wycieczki pozostaną na długo.

                                                                               Uczniowie klasy VII i VIII

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 w Kutnie
      • (024) 253-30-72
      • ul. Łęczycka 11
        99-300 Kutno
        Poland
      • Administrator Danych Osobowych
        Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza ul. Łęczycka 11, 99-300 Kutno reprezentowana przez Dyrektora.
        Kontakt listowny: ul. Łęczycka 11, 99 - 300 Kutno
        Kontakt telefoniczny (024) 253-30-72
        E-mail: sp5@edu.kutno.pl

        Inspektor Ochrony Danych
        Pan Paweł Łuczak
        E-mail: iodo@iodo.kutno.pl
    • Logowanie